UC Berkeley Library

The Hill-Shumate Book Collecting Prize Winners

Content section: 

2017

Prize Awarded

Henry Weikel, Visual Legacy of Late 20th Century Science Fiction

2016

No award granted

2015

Prize Awarded

Samuel Diener, Down to the Sea in Ships:Voyage Narratives and the Epistemic Power of Fictionality

2014

No award granted

2013

First Place

Reginald James, Oakland, California: The Epicenter of the Black Radical Imagination

Second Place

Rebecca Peters, Water, Rights, and the Spirit of Resistance in Latin America

Third Place

Hunam Rostomyan, A Logico-Philosophical Collection

2012

Prize Awarded

Luciano Concheiro, Becoming Mexican: A Collection

2011

Prize Awarded

Kathleen O'Connell, Library of Books in Warfare: Military History and Fiction

2010

Prize Awarded

Anthony James Wright, Traditions of the University of California: Yearbooks

2009

First Place

Kathleen O'Connell, Library of Books in Myths, Legends, and Fantasy

Second Place

Candace Cunard, Science Fiction Through the Years: A Critical/Historical Collection

Third Place

Steven Broderick, Classical Latin and Greek Literature

2008

Prize Awarded

Rhae Lynn Barnes, The Print Culture of American Amateur Minstrelsy, Blackface Plays, and Dialect in Black Literature (circa 1890s-1940s)

2007

First Place

Sudev Jay Sheth, Library of Books in Northern Indian Classical Vocal and Percussion Music

Second Place

Ashley Fiutko, Library of Books in Ancient Egypt

Third Place

Christopher Montes, Library of Books in Modern American Military History

2006

First Place

Alexis Ashot, Library of Books in Russian Published in the 20th Century

Second Place

Gustavo Buenrostro, Encountering Mexico: History, Politics, and Culture

Third Place

Matt Werner, Jorge Luis Borges and the McSweeney's School

2005

No award granted

2004

First Place

Raul Diaz, Evolutionary Biology and Herpetology

Second Place

Billy Chen, Feminist and Queer Cultural Studies and Psychoanalysis

Third Place

David Singer, Jewish Religion and History

2003

First Place

Danielle Peterson, The Poet, John Ashbery

Second Place

Anobel Odisho, Ancient Near Eastern Archaeology

Third Place

Mai Der Vang, Hmong Culture

2002

No award granted

2001

First Place

David Weinrich, Classics

Second Place

Ken Chen, Modern Poetry

2000

Prize Awarded

Sean Nye, Scottish Literature

1999

First Place

Lyubov Golburt, Poetry

Second Place

Carolyn Babauta, Beat Poets

Third Place

Christina Tran, World Literature

 

Return to The Hill-Shumate Book Collecting Prize

 

!!!LINK LINKS!!!!