2017-18 Committee Rosters

New committee rosters are posted annually, in October.

Executive Committee | Committee on Appointment, Promotion, and Advancement | Committee on Affiliated Libraries Affairs | Committee on Diversity | Committee on Research | Committee on Professional Development | Conference Planning Committee | Distinguished Librarian Award Committee | Nominations and Elections Committee | Statewide Representatives | Roster Archive

 

Executive Committee (Minutes)

Ex-Officio:

  • Margaret Phillips (CAPA Chair) (2017)
  • Monica Singh (LAUC Statewide Secretary) (2018)

Committee on Appointment Promotion and Advancement (CAPA)

  • Margaret Phillips (Chair) (2017)
  • Jean Dickinson  (2017)
  • Michael Sholinbeck  (2017)
  • Jason Miller  (CAPA Interview Coordinator) (2018)
  • Jesse Silva  (Position Announcement Coordinator) (2018)
  • Theresa Salazar (2019)
  • I-Wei Wang (2019)

Committee on Affiliated Libraries Affairs

  • Chris Marino (Chair) (2017)
  • Dean Rowan (Vice-Chair) (2018)
  • Brian Quigley, ex-officio (LAUC-B Vice-Chair) (2016-17)

Committee on Diversity

  • Naomi Shiraishi (2018), Chair
  • Natalia Estrada (SDC representative) (2017)
  • Michael Sholinbeck (2017)
  • Susan Wong, ex officio (LHRD representative) (2017)
  • Corliss Lee, ex officio (LAUC Statewide Committee on Diversity) (2017)

Committee on Professional Development

  • Lee Adams (Co-chair) (2017)
  • Chris Marino  (Affiliated Representative) (Co-chair) (2017)
  • Rebecca Miller (2018)
  • Liladhar Pendse (2018)

Committee on Research

  • Liladhar Pendse (Chair) (2017)
  • Anna Sackmann (2018)
  • Emily Vigor (2018)
  • Jennifer Dorner, ex officio (LAUC Statewide Research and Professional Development Committee)

Conference Planning Committee (2017)

  • Mary Elings (Co-chair)
  • Holly Hatheway (Co-chair)

Distinguished Librarian Award Committee (2016)

  • Lynn Jones (Chair) (January-November 2016), LAUC-B Past Chair
  • Alan Karras, Faculty Representative
  • Ramona Martinez, Affiliated Library Representative
  • Claude Potts, Library Representative
  • Nick Robinson, Member at Large

Nominations and Elections Committee

  • Imadeldin Abuelgasim (2018)
  • Manuel Erviti (2018)
  • Kendra Levine (Affiliated representative) (2017)
  • Lynn Jones (2017)
  • Virginia Shih (2018)

Web Administrator

  • Julie Lefevre

Representative to Staff Development Committee
 

UC Berkeley representatives to LAUC statewide committees

Committee on Diversity

  •  

Committee on Professional Governance

  • Debbie Jan 

Research and Professional Development Committee

 

Nominations and Elections Committee