2018-19 Committee Rosters

New committee rosters are posted annually, in October.

Executive Committee | Committee on Appointment, Promotion, and Advancement | Committee on Affiliated Libraries Affairs | Committee on Diversity | Committee on Research | Committee on Professional Development | Conference Planning Committee | Distinguished Librarian Award Committee | Nominations and Elections Committee | Statewide Representatives | Roster Archive

 

Executive Committee (Minutes)

Ex-Officio:

  • I-Wei Wang (CAPA Chair) (2019)

Committee on Appointment Promotion and Advancement (CAPA)

  • I-Wei Wang (Chair) (2019)
  • David Eifler (Position Announcement Coordinator) (2020)
  • Toshie Marra (CAPA Interview Coordinator) (2020)
  • Kendra Levin (2021)
  • Lisa Ngo (2021)
  • Theresa Salazar  (2019)
  • Elliott Smith (2020)

Committee on Affiliated Libraries Affairs

  • Melissa Stoner (Chair) (2019)
  • Vacant (Chair-Elect) (2020)
  • Marci Hoffman (TALAG Chair) (variable term)
  • Vacant, ex-officio (LAUC-B Vice-Chair) (2019)

Committee on Diversity

  • Kiyoko Shiosaki (Chair) (2019)
  • José Adrián Barragán-Álvarez (2019)
  • Natalia Estrada (Staff Representative) (2019)
  • Mohamed Hamed (2020)
  • Neda Salem (Staff Representative) (2019)
  • Stella Tang (2020)
  • Susan Wong, ex officio (LHRD representative)
  • Naomi Shiraishi, ex officio (LAUC Statewide Committee on Diversity) (2019)

Committee on Research and Professional Development

  • Celia Emmelhainz, Co-chair (2019)
  • Jeremy Ott, Co-Chair (2019)
  • Jean Ferguson (2019)
  • Christina Fidler (Affiliated Library Representative) (2019)
  • Jessie Sherwood (2020)
  • Anna Sackmann ex officio

Conference Planning Committee (2019)

  • Kendra Levine (2019 Co-Chair)
  • Melissa Stoner (2019 Co-Chair)

Distinguished Librarian Award Committee (2018)

  • Jennifer Nelson (Chair) (January-November 2018), LAUC-B Past Chair
  • Imadeldin Abuelgasim (Member at Large) 
  • Julie Lefevre (Affiliated Library Representative)
  • Rita Lucarelli (Faculty Representative)
  • Susan Xue (Library Representative)

Nominations and Elections Committee

  • Manuel Erviti (Chair) (2018)
  • Imadeldin Abuelgasim (2018)
  • Virginia Shih (2018)
  • Chris Tarr (Affiliated Representative) (2019)
  • Susan Xue (2019)

Web Administrator

  • Julie Lefevre

Representative to Staff Development Committee

  • Liladhar Pendse

UC Berkeley representatives to LAUC statewide committees

Committee on Diversity

  • David Faulds (2019) 

Committee on Professional Governance

  • Debbie Jan (2018) 

Research and Professional Development Committee

  • Jennifer Dorner (2018)

Nominations and Elections Committee

  • (Periodic LAUC-B representation: currently none)